بیانیه ریسک

سکوی هم‌آشنا به عنوان یک سکوی تامین مالی جمعی، توسط شرکت فرابورس ایران تأیید شده است و بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و ابلاغیه‌های کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی فرابورس فعالیت می‌نماید. سرمایه‌گذاری در طرح‌های منتشر شده بر روی سکوی هم‌آشنا می تواند بسیار سودآور باشد، اما ریسک‌هایی نیز دارد. لذا قبل از سرمایه‌گذاری در طرح‌های معرفی شده در سکوی هم‌آشنا، سرمایه‌گذاران محترم می‌بایست نسبت به ریسک¬های پیش روی خود شناخت لازم را داشته باشند. سرمایه‌گذاری شامل ریسک‌هایی از جمله کاهش یا از بین رفتن سرمایه، عدم نقد شوندگی، عدم کسب سود پیش‌بینی شده و غیره می‌باشد. سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری هشدارهای مربوط به این ریسک‌ها را مطالعه و امضا نمایند. بدیهی است سرمایه‌گذاری در طرح‌های سکوی هم‌آشنا به معنای مطالعه و پذیرش قوانین و مقررات سکو و بیانیه ریسک می‌باشد.
اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در طرح‌های منتشر شده در سکوی هم‌آَشنا را دارید، قبلاً باید از ریسک‌های زیر اطلاع کامل داشته باشید:
۱. از دست دادن سرمایه
یکی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین مالی جمعی، عدم توانایی سرمایه‌پذیر برای بازپرداخت اصل یا سود منابع تامین شده و سرمایه‌گذاری شده می‌باشد که به دلیل ورشکستگی یا به نتیجه نرسیدن طرح‌های سرمایه گذاری به وقوع می‌پیوندد. سکوی هم‌آشنا با ارزیابی موشکافانه طرح‌ها و انتخاب بهترین گزینه‌ها و در برخی طرح‌ها با اخذ تضامین نسبت به پوشش ریسک نکول اصل سرمایه‌گذاری، این ریسک را به حداقل رسانیده است.
۲. ریسک عدم نقد شوندگی گواهی شراکت
یکی از ریسک‌های مشارکت در برخی طرح‌های منتشر شده در سکوی هم‌آشنا، عدم امکان نقد شوندگی برای گواهی‌های شراکت تا زمان سررسید می‌باشد.
۳. مدل پرداخت سود
در برخی فرصت‌های سرمایه‌گذاری نمایش داده شده بر روی سکوی هم‌آشنا، در دوره های زمانی مشخص و یا پایان دوره سرمایه‌گذاری سود دریافت می‌شود. مدل پرداخت سود علی الحساب یا سود نهایی در مورد طرح های مختلف ممکن است متفاوت باشد. برخی طرح‌ها دارای سود علی‌الحساب دوره ای (مثلاً سه ماهه) هستند و در برخی دیگر از طرح‌ها ممکن است اصل و سود طرح صرفاً در سررسید نهایی بازپرداخت شود.
۴. تنوع در سبد سرمایه‌گذاری
اگر تصمیم دارید در طرح های منتشر شده در سکوی هم‌آشنا، سرمایه‌گذاری کنید، چنین سرمایه‌گذاری‌هایی فقط باید به عنوان بخشی از یک سبد دارایی‌ شما انجام شود. این بدان معناست که شما باید فقط بخش محدودی از سرمایه‌گذاری قابل سرمایه‌گذاری خود را در چنین طرح‌هایی سرمایه‌گذاری کنید و بخش عمده سرمایه قابل سرمایه‌گذاری شما باید در دارایی‌های با ریسک کمتر مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق بهادار باشد. همچنین ضروری است مبلغ مدنظر شما برای سرمایه‌گذاری در طرح های جسورانه و نوآورانه منتشر شده در سکو، بین چندین طرح تقسیم و تخصیص یابد.
۵. کمبود اطلاعات
یکی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین مالی جمعی، کمبود اطلاعات مربوط به این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به سایر شرکت‌های متعارف در بازار سرمایه است. معمولاً در این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها، فقط طرح توجیهی اقتصادی و صورت‌های مالی سالانه شرکت متقاضی منتشر می‌شود که نسبت به سایر شرکت‌های سهام عام موجود در بازار، اطلاعات کمتری در اختیار سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران قرار می‌گیرد.
سکوی هم‌آشنا با انتشار گزارشات پیشرفت دوره ای بنا دارد تا این ریسک را برای سرمایه‌گذاران به حداقل برساند.
۶. قبول ریسک سرمایه گذار
سرمایه‌گذار اظهار می‌دارد از ماهیت ریسک و مخاطرات مشارکت و سرمایه‌گذاری در زمینه طرح اطلاع دارد و اذعان می‌‌کند از موضوع و جزئیات طرح کسب و کار و مفاد مندرجات قرارداد با عامل و همچنین قوانین و مقررات فعالیت سکوی هم‌آشنا را مطالعه نموده و اطلاع کامل دارد و پذیرفته و هیچ امری وجود ندارد تا در آینده بخواهد به جهل خود از آن‌ها استناد کند.
سرمایه‌گذار اظهار می‌دارد برای سرمایه‌گذاری حاضر، از اهلیت معاملاتی برخوردار است و برای مشارکت در طرح با هیچگونه محدودیت و ممنوعیت قانونی مواجه نیست و با رعایت قوانین و مقررات لازم الاجرا ازجمله قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کرده است.
سرمایه‌گذار اذعان ‌دارد که تسویه کلیه وجوه اعم از اصل و سود سرمایه و جریمه‌ها و خسارات احتمالی و تأخیر در پرداخت‌ها تماماً برعهده و ذمه سرمایه‌پذیر است و عامل/سکوی هم‌آشنا هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.
سرمایه‌گذار اعلام می‌دارد اطلاعات کاربری و شماره حساب بانکی ثبت‌شده در پروفایل او متعلق به وی بوده و کلیه وجوه به همان حساب واریز می‌شود. در صورت کشف مغایرت عامل حق کاهش مبلغ پرداختی به سرمایه‌گذار را جهت نقض تعهدات قراردادی وی، تا صد درصد را خواهد داشت.
سرمایه‌گذار اذعان می‌دارد هرگونه پرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاری تنها در مواعد مندرج در گزارش ارزیابی طرح کسب و کار و قرارداد با عامل رخ خواهد داد و سرمایه‌گذار حق درخواست استرداد وجوه سرمایه یا مطالبه سود جز در این موارد را از خود سلب و ساقط کرده ‌است.
سرمایه‌گذار تأیید می‌کند که حق انتقال حقوق و مسئولیت‌های قراردادی به سایر اشخاص را از خود سلب و ساقط نموده ‌است. همچنین سرمایه‌گذار کلیه حقوق و اختیارات مربوط به اعتبار این سرمایه‌گذاری اعم از فسخ، اقاله، تسویه پیش از موعد، تسویه انتهای دوره، سود و زیان، پیگیری‌های اداری و قضایی، اقدامات و تصرفات حقوقی و مادی در اسناد تضامین و مانند آن را صرفاً به عامل به عنوان نماینده و وکیل خود واگذار نموده و حق اقدام در این خصوص بدون هماهنگی و موافقت مکتوب پیشین عامل را از خود سلب و ساقط نموده است.
درصورتی‌که به تشخیص عامل وجوه مشارکت تأمین ‌شده توسط سرمایه‌گذار، در حساب سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت تأدیه شود، هر میزان سودی که به وجوه سرمایه‌گذاران موجود در این حساب تعلق گیرد، به نسبت میزان منابع مالی متعلق به هر کدام از تامین‌کنندگان است که فرایندر تصفیه آن توسط عامل اتخاذ و اجرایی می‌گردد. درهرصورت این امر مانع از آن نیست که عامل مقرر دارد منابع مالی تامین شده توسط تامین‌کنندگان در حساب قرض‌الحسنه تودیع و واریز گردد. درهرصورت تشخیص امر با عامل خواهد بود.
۷. احتمال رقیق شدن درصد سهام متعلق به سرمایه‌گذار
در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری در طرح های منتشر شده از نوع مشارکت مدنی (و نه حقوقی) است. علی ای حال ممکن است در آینده سرمایه‌پذیر طرح‌های منتشر شده بر روی سکو، نیاز به افزایش سرمایه پیدا کند و نسبت به جذب تامین مالی جمعی از طریق عرضه سهام اقدام کند. در این صورت سهام متعلق به سرمایه‌گذار در مراحل بعدی افزایش سرمایه در معرض رقیق شدن خواهد بود. این بدان معناست که اگر کسب و کار سرمایه اضافی را بعداً جمع کند، سهام جدیدی را برای سرمایه‌گذاران جدید صادر خواهد کرد و درصد سهام متعلق به سرمایه‌گذاران اولیه کاهش می‌یابد و این موضوع می‌تواند بر حق رای، سود تقسیمی و ارزش اثرگذار باشد. سکوی هم‌آشنا در توافق با سرمایه‌پذیر، با علم به این موضوع اولویت را در مراحل افزایش سرمایه بعدی به سرمایه‌گذاران اولیه خواهد داد تا بتوانند خود را در مقابل ریسک کاهش درصد سهامداری مصون نمایند.
همچنین سرمایه‌گذار اذعان دارد در صورتی‌که تامین مالی جمعی در قالب عرضه سهام (و نه گواهی شراکت) باشد، عامل (سکوی هم‌آشنا) به نمایندگی از سرمایه‌گذاران مالکیت اسمی و قانونی سهام را بر عهده خواهد داشت.